Přeskočit na obsah
Domů » Fokus Václava Moravce

Fokus Václava Moravce

Kamery, světla, akce! 

Pětidenní exkurze v Praze nám kromě putování po památkách, ať už po dobře známých či neprozkoumaných, přináší zbrusu nový zážitek. Dosti nepředvídatelný, teď ale víme, že jej nikdo z nás nezapomene a bude držet v hlavě po dlouhou dobu. To, co jsem již několikrát viděl na zpravodajském kanálu České televize, zažívám na vlastní oči.

Je úterý 20. září 2022 a se spolužačkami a spolužáky se vydáváme do budovy pražské Invalidovny, kterou čeká dávno avizovaná rekonstrukce a zároveň i natáčení další epizody pořadu Fokus Václava Moravce. Jedná se o talk-show, kterou ale nevytvářejí jen vědci, experti či profesoři univerzit. Účastníky jsou také studenti středních, popřípadě vysokých škol, kteří jsou důležitou součástí relace, protože kladou diskutujícím dotazy k jednotlivým tématům. Tento segment činí pořad výjimečným, jelikož současná mladá generace pohlíží na dané téma přeci jen z odlišné perspektivy. A studenti 4. A a VIII. A z Gymnázia Bruntál jsou u toho všeho! Přímého přenosu se účastní i studentky a studenti dalších středních škol z Teplic a Mladé Boleslavi. Byla by patrně neodpustitelná chyba v tomto výčtu neuvést i samotného moderátora pořadu, jimž je Václav Moravec. Osmačtyřicetiletého rodáka z Ústí nad Orlicí diváci mohou znát mj. z debat politických osobností v kultovním pořadu Otázky Václava Moravce.

I díky profesionalitě tohoto redaktora (kterou zažíváme na vlastní kůži několikrát během natáčení) máme co dělat, abychom my dotazující se udrželi nervozitu pod pokličkou. Pro epizodu nazvanou Jak usmířit národ někteří zodpovědně pilujeme své dotazy v hlavě již druhý den, ti odvážní teprve několik minut. Nepopsatelně se však těšíme. Někteří (včetně mne) nemají zdání, co vše zahrnuje natáčení a zákulisí takového pořadu. A o to pak je návštěva Invalidovny intenzívnější, zvlášť když si uvědomíme, že nás sledují statisíce lidí. Samozřejmě že středem pozornosti diváků jsou zejména pozvaní hosté. Jimi jsou historik Tomáš Petráček, filozofka Tereza Matějčková, politoložka Anna Durnová, právní filozof Jiří Přibáň, digitální antropoložka Marie Heřmanová a psycholog Tomáš Vašák. Ti diskutují nad otázkami týkajícími se rozdělení společnosti a probírají faktory, které dopomáhají řešení problému. Pan Moravec poté diskuzi propojuje trefnými dotazy, připomínkami a skvělými komentáři. I mimo kamery je tento profesor žurnalistiky velice vstřícný. Uvolňuje napjatou atmosféru před natáčením i během něj vtipnými historkami z předešlých částí. Po závěrečných titulcích je potěšen zájmem studentů o podpis, fotografii či o pokračování v diskuzi. Že se k němu tvoří poněkud delší fronta? To není žádným překvapením. 

Bezprostředně po odchodu z karlínské památky směrem k hotelu Aida, který máme po dobu čtyř nocí okupovat, se každému z nás honí hlavou různé, avšak vesměs pozitivní myšlenky. Ačkoli po dvou hodinách natáčení, které byly plné snahy udržet pokerovou tvář, jsme se těšili na závěrečnou znělku, uznávám, že takový zážitek z profesionality a pohotovosti moderátora i hostů byl pro mne naprosto nečekaný. Člověk přímý přenos prestižního diskusního pořadu opravdu nezažívá každý den. A díky tomuto se obyčejný den exkurze stal neobyčejným. 

Jakub Holler, 4. A