Přeskočit na obsah
Domů » Noc vědců ve Slaném

Noc vědců ve Slaném

Po dvou letech covidu jsme se konečně opět podívali k  našim kamarádům do Slaného. Jako obvykle se zde na přelomu září a října konala Noc vědců, na které jsme se podíleli svými chemickými a fyzikálními pokusy.

Vše to začalo už ve čtvrtek 29. 9., během kterého se jak ve fyzice, tak v  chemii poctivě natrénované pokusy chystaly a balily do krabic, aby přežily zdlouhavou 6-hodinovou cestu. Ráno v pátek 30. 9. se tak mohlo vyrazit.

Po příjezdu ke slánskému gymnáziu jsme se přivítali s  organizátory z  řad Laborek.cz a začali nosit těžké krabice až do třetího patra, kde na nás čekaly tři učebny označené logem našeho gymnázia a nápisem „Drsná parta z  drsného kraje“. Dvě učebny byly určeny na předvádění pokusů a jedna na odložení tašek, karimatek a spacáků.

V  1 7:00 to celé vypuklo zbořením dalšího českého rekordu před budovou. Tentokrát na nás čekala „antigravitační plošina“. Poté se již davy lidí hrnuly po schodištích a postupně se dobraly až k  nám do třetího patra.

V  naší první místnosti na návštěvníky čekaly různé pokusy. Z chemických to byly termokolory, chemikova krev, alginátové perličky a hadi, barevné plameny, Faraonovi hadi, kouzelné třepací baňky nebo mávající rukavice. Kolegové z  fyziky si přichystali světlo v  lahvi, ukázku Archimedova zákona, zapalování vyhaslých svíček pomocí jejich kouře, zázračnou vodu, zapalování ocelové vaty baterkou nebo hořící nakloněnou rovinu ve tvaru tobogánu.

V  druhé místnosti si zájemci mohli sestavit obvod ze stavebnice Boffin, podívat se na našeho humanoidního robota nebo si vyrobit dvě fyzikální hračky – neposedná vajíčka a spirálovou vrtulku. Na chodbě před učebnou se návštěvníci mohli pokochat hologramy tří různých velikostí nebo si mohli vyzkoušet, jaké je to být ve virtuální realitě na naší školní akademii. A komu se naše virtuální realita zalíbila, mohl si v 1. patře zahrát virtuální baseball, který přivezl a předváděl náš VR kroužek.

A pokud jste nebyli jedni z  těch šťastlivců, kteří se mohli podívat na Noc vědců vlastníma očima, nebojte se, protože již 11. listopadu u nás na gymnáziu proběhne tradiční Den vědy a přijedou i Laborky.cz ze Slaného.

Michal Jindra, žák 2. A