Přeskočit na obsah
Domů » Úspěch na mezinárodní konferenci

Úspěch na mezinárodní konferenci

XIX. ročník Pražské mezinárodní konference slovenských a českých středoškoláků proběhl ve dnech 1. 12. 2022 až 3. 12. 2022 v Domě národnostních menšin. Do finále postoupila tři slovenská gymnázia (Poprad, Turzovka, Žilina) a čtyři česká gymnázia (Broumov, Bruntál, Hranice, Tachov). Konferenci slavnostně zahájila chargé d’affaires Velvyslanectví SR v Praze paní Soňa Budayová.

Poté se na pódiu vystřídalo 25 studentů a prezentovalo své práce, ve kterých se věnovali menšinám žijícím v bývalém Československu.

Naši školu reprezentovalo 6 studentů.

Anežka Vrbová ze Sexty A ve své práci zpracovala osudy kontraverzního bruntálského podnikatele Emmericha Macholda, Jan Putner z Oktávy A se věnoval Josefu Hackenbergovi z Vrbna pod Pradědem, Jana Němcová ze Septimy A a Thaisa Otipková z 3. A sepsaly dějiny židovské komunity na Bruntálsku od středověku až do první světové války a oktáváni Tomáš Měrka a Ondřej Schwarz zachytili životní pouť Andreje Šuhaje z Koločavy na Podkarpatské Rusi až do Široké Nivy na Bruntálsku.

Všechny práce hodnotila pětičlenná porota pod vedením slovenského spisovatele Petra Juščáka. Letos měla těžkou práci, neboť většina příspěvků byla velice dobře zpracována. Celkové vítězství si odnesla studentka ze žilinského gymnázia.

Na 2. místě se umístila Anežka Vrbová se svou prací „Emmerich Machold a jeho továrna za 2. světové války“ a uspěli i Tomáš Měrka a Ondřej Schwarz, kteří obdrželi zvláštní cenu poroty.

Děkuji všem za úspěšnou reprezentaci školy a oceněným gratuluji.

Mgr. Antonín Zgažar, předseda předmětové komise dějepisu