Dne 9. května 2022 se konala na gymnáziu v Bruntále beseda o tom, co se stane rodině dítěte s vážným zdravotním handicapem. Komunitně osvětové setkání zorganizovali členové Občanského klubu ve spolupráci se spolkem „Život s vámi“ pro žáky i veřejnost. Jedním ze tří přednášejících byl Miloš Svoboda, tatínek takového dítěte. Kromě Ing. Svobody, předsedy Asociace rodičů a dětí s DMO se besedy zúčastnil také Mgr. Ivo Mludek z Rady charity a aktivní diskusí provázel doc. Mgr. Jiří Siostrzonek ze Slezské univerzity.
Beseda začínala otázkou, zda si dítě s takovou diagnózou vzít domů, starat se o něj 24 hodin denně sedm dní v týdnu, anebo ho svěřit do péče odborníkům do nějakého ústavu. Pan Svoboda, podnikatel, otec dvou dospělých potomků, měl v této otázce jasno. S manželkou se rozhodli, že si chtějí adoptovat další dítě, jenže bohužel po krátké době rodinného štěstí chlapec těžce onemocněl. Pan Svoboda se rozhodl o něj starat i přes to, že jeho žena takovou sílu neměla. Toto rozhodnutí mu změnilo život. Nenazýval to neštěstím, ale darem.
Díky zkušenostem, které získal péčí o své dítě, zjistil, jak je v České republice následná péče a rehabilitace nemocných nedostatečná. Proto založil organizaci, která takovým lidem pomáhá a je nejlepší v Evropě. Jako příklad uvedl zkušenost svého přítele, který se poranil při lezení. V nemocnici mu řekli, ať je rád, že odchází na vozíčku. Pan Svoboda ho pozval do svého centra a naučil ho znovu chodit.
Beseda trvala necelou hodinu. Byla velice poučná a zajímavá, takže i po jejím skončení měli všichni o čem přemýšlet. Přenášející zodpověděli mnoho otázek na nejrůznější témata a byli oceněni zaslouženým bouřlivým potleskem.
Autor textu: Martin Valta III. A





