Přeskočit na obsah
Domů » Turnaj pIšQworky 2022

Turnaj pIšQworky 2022

Letošní již 14. ročník soutěže pIšQworky, kterého se účastnilo přes 6500 studentů z celého Česka i Slovenska, s sebou přinesl novou kategorii, a to kategorii ZŠ, ve které soutěží tříčlenná družstva základních škol nebo nižších gymnázií. Nově se tedy školní kolo, které proběhlo 18. 10. 2022 v učebně ekologie, rozdělilo do dvou částí. Za vyšší gymnázium soutěžilo 5 týmů (postupovaly první dva), a jeden tým, Fireball ze sekundy ve složení Petr Bystrický, Ondřej Ševčík a Jakub Šalajka, soutěžil v kategorii nižšího gymnázia (takže automaticky postoupil). Aby ale naši mladší gymnazisté nebyli ochuzeni o přípravu na další kola, zahráli si tréninkově i se staršími studenty.

Školní kolo středoškoláků naprosto suverénně ovládl zkušený tým KleFeťáci (Jakub Škopík, Petr Volčík, Jakub Lang, Matěj Foldyna a Jakub Holler), když ve finále zvítězil nad týmem Křížci (Jan Skřivánek, Veronika Mazalová, Anežka Barusel, Lukáš Vrba a Ondřej Hota) v poměru 18:2.

Oblastní kolo proběhlo 4. 11. 2022 na gymnáziu v Rýmařově, kde proti sobě nastoupilo šest týmů SŠ a tři týmy ZŠ. Nižším gymnazistům postup těsně unikl a bohužel skončili na 2. místě. Zato v kategorii SŠ se tým KleFeťáků (místo Jakuba Hollera nastoupil na zbytek soutěže Patrik Zouhar) umístil na 2. místě, když výbornému týmu z Rýmařova, který se už roky drží na té nejvyšší republikové úrovni, ve finále podlehl 7:13. Na postup to naštěstí stačilo. Tým Křížků skončil na 4. místě a bohužel už se dále neprobojoval.

Celá soutěž pokračovala krajským kolem, které se konalo v pátek 25. 11. 2022 v Ostravě, kde se setkalo 24 nejlepších týmů z Moravskoslezského kraje. Už od počátku bylo jasné, že to náš tým bude mít velice těžké, protože postupovali pouze dva nejlepší, ale favoritů na postup do finále bylo více; kromě našeho týmu také tým z Rýmařova a loňští finalisté z Příboru. Bohužel Černého Petra dostal náš tým, když v průběhu osmi kol podlehl rýmařovskému týmu 8:12 a týmu z Příboru 5:15. Jinak ale KleFeťáci udrželi čisté konto, s ostatními týmy si poradili, odvezli si domů alespoň 3. místo a do Brna se snad podívají příští rok!

Ještě tu ovšem zbývala jedna kategorie, a to kategorie jednotlivců, která probíhala ve 2 online kolech, po nichž následovalo finále v Praze. Této kategorie se zúčastnil pouze kapitán KleFeťáků Jakub Škopík. Prvním online kolem projel jako nůž máslem, když postoupil z 1. místa do kola dalšího. Druhé kolo nebylo vzhledem k jeho zkušenostem z loňského roku o mnoho těžší, když si už po 5 kolech z celkových sedmi zajistil postup a dostal se tak do republikového kola v Praze. To se konalo 11. 11. 2022 a Jakub se umístil na 7. místě mezi studenty z celého Česka a Slovenska! Věří, že ho v tom příští rok kolegové nenechají samotného a že se přihlásí do této kategorie i někdo další!

Autor textu: Jakub Škopík