Přeskočit na obsah
Domů » Paralympijský školní den

Paralympijský školní den

Paralympijský školní den nabídl sporty handicapovaných

Vžít se do role nevidomých nebo vyzkoušet si některé z paralympijských sportů, jako je basketbal na vozíčku a boccia, to všechno nabídl studentům naší školy Paralympijský den, který pro nás v pátek 13. května 2022 připravilo Centrum aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Jak takový Paralympijský den probíhal? Zkusili jsme si například uvázat neprůhlednou pásku přes oči a sejít po schodech dolů nebo se s pomocí bílé hůlky pohybovat venku. Takovým jednouchým způsobem jsme my, žáci tercie A, kvarty A, kvinty A a 1. A mohli pocítit, jakým obtížím v běžném životě nevidomí čelí.

Specialisté z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci pro nás rovněž připravili několik stanovišť, na kterých nám předvedli základy sportů, v nichž tělesně handicapovaní sportovci soupeří na paralympijských hrách. Vyzkoušeli jsme si různé aktivity od basketbalu na vozíčku, přes curling až po sport pojmenovaný „boccia“. Ten se poprvé představil na paralympijských hrách v roce 1984 v americkém New Yorku a zjednodušené řečeno je obdobou oblíbené hry pétanque. Bocciu mohou hrát jednotlivci, páry nebo týmy se třemi hráči. Ve hře jde především o přesnost a strategické myšlení.

Součástí dne byla pak beseda s paralympijskou sportovkyní Evou Kacanu, vítězkou paralympiády v Pekingu v roce 2008 ve vrhu koulí, a stříbrnou medailistkou z paralympiády v Aténách o čtyři roky dříve. Tato paralympijská vítězka je od roku 1996 upoutána na vozík po úraze při lyžování. „Před 25 lety mě srazil lyžař a ochrnula jsem na obě nohy,“ vzpomínala. I přes svůj handicap patří mezi nejlepší paralympioniky světa a na kontě má více než dvě stě medailí či pohárů, kromě čtyř paralympiád také z mistrovství světa a domácích soutěží. Své zkušenosti ze sportu a života na vozíku předává dál.

Díky Paralympijskému dni jsme všichni získali mnoho nových poznatků o životě sportovců s hendikepem. Za to děkujeme odborníkům z Univerzity Palackého v Olomouci a také Občanskému klubu našeho gymnázia.

Nela Světničková, tercie A