Přeskočit na obsah
Domů » Osvětim

Osvětim

Ve čtvrtek 4. března 2022 se žáci maturitních tříd Oktáva A a 4. A vydali na dějepisnou exkurzi do Osvětimi. Za výkladu česky mluvících průvodců zhlédli dvě zachované části bývalého německého koncentračního tábora: 

Osvětim I. – Auschwitz, bývalá jezdecká kasárna polské armády, přestavěná Němci v roce 1940 na koncentrační tábor, a Osvětim II. Březinka–Birkenau, obrovský speciálně postavený vyhlazovací tábor z roku 1942, ležící asi 3 km na západ od města Osvětimi.

V roce 1940 do nově vzniklého koncentračního tábora nacisté soustředili vězně polské národnosti. Od roku 1941 zde byli vězněni v nelidských podmínkách sovětští váleční zajatci a političtí vězni ze všech zemí Evropy. Od roku 1942 v rámci zločinného programu Konečného řešení židovské otázky sem začaly proudit transporty Židů z celé Evropy. Šlo o největší zločin v dějinách lidstva. Holokaust, masové vyvražďování.

V Osvětimi bylo podle dochovaných materiálů přes 1 300 000 vězňů, z toho 1 100 000 zde bylo umučeno, ubito či zastřeleno, převážně však usmrceno v šesti plynových komorách a spáleno v kremačních pecích, které denně pojaly až 10 000 lidí. Název „Továrna na smrt“ je oprávněný.

Exkurzi na tato místa by měl absolvovat asi úplně každý. Teprve tady si člověk uvědomí, že mnohdy řeší úplné malichernosti. Opravdové lidské utrpení se odehrávalo právě tady. Ze všech míst na vás dodnes dýchá úzkost, bolest, strach a nepředstavitelná hrůza.

Mgr. Antonín Zgažar, předseda předmětové komise dějepisu

Fotografie z exkurze do Osvětimi.