Přeskočit na obsah
Domů » Noc vědců ve Slaném 2023

Noc vědců ve Slaném 2023

Stejně jako minulý rok jsme se i letos přijeli podívat k našim kamarádům z Gymnázia Václava Beneše Třebízského do Slaného. Již tradičně se zde na přelomu září a října koná Noc vědců, prestižní akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Letošní téma neslo název „Tajemství“ a my jsme i tentokrát dostali příležitost ukázat v prostorách slánského gymnázia naše pokusy z chemie a fyziky.

Jelikož se však nic nenachystá samo, museli jsme již ve čtvrtek 5. 10. jak ve fyzice, tak v chemii připravené pokusy naposledy odzkoušet a zabalit do krabic. Není to jednoduché, protože nás i nabalené předměty čekala 6hodinová cesta autobusem. Ráno v pátek 6. 10. jsme se tak vydali „vzhůru dobrodružství“!

Po příjezdu ke slánskému gymnáziu jsme se všichni buďto odpočatí, nebo naopak naprosto rozbití cestou přivítali s organizátory z řad Laborek.cz a začali nosit těžké krabice až do třetího patra. Tam nám byly přiřazeny učebny označené logem našeho gymnázia a nápisem „Drsná parta z drsného kraje“.

Na úvodní zahájení v 17:00 hod. se přijeli podívat kromě starosty a místostarostů královského města Slaného také zástupci z ministerstva životního prostředí a zemědělství, a dokonce i důležitý host Ing. Pavel Pavel, který je již řadu let proslulý svými studiemi soch Moai na Velikonočním ostrově.

V naší první místnosti se nacházely pokusy z chemie i fyziky. Za chemii jste tu mohli pozorovat například oscilační reakce, termokolory, lávové lampy, třepací baňky, naše již oblíbené alginátové hady, mávající rukavice a s nimi úzce související výrobu oxidu uhličitého a kyslíku, ukázku UV světla a jeho působení, Faraonovy hady nebo barevné plameny.

Fyzici si pro návštěvníky přichystali ukázku několika zajímavých, na první pohled nevysvětlitelných úkazů, jako například kužel, který se „kutálel“ do kopce, nebo těžítko, které se nechtělo ponořit na dno nádoby. Pozorovat jste také mohli ukázku povrchového napětí vody v pokusu s bublinami či těžiště plechovek od nápojů.

V druhé místnosti se to jen hemžilo roboty. K vidění byl náš nejslavnější robot Humanoid, dále pohybující se roboti hada a zajíce a také robotická myš, kterou jste si mohli sami naprogramovat tak, aby prošla bludištěm. Děti si také v této místnosti mohly vyrobit hračky: letos vrtulky a blechy. Podívat jste se mohli i na sílu Gaussova děla, pomocí kterého jste snadno sestřelili pyramidu z plastových kelímků.

A jelikož je Slaný od našeho domovského města celkem z ruky, zveme Vás na náš tradiční Den vědy, který se bude konat již v pátek 10. listopadu 2023 od 15:00 v budově bruntálského gymnázia na Dukelské ulici. Těšíme se na Vás!

Michal Jindra, žák 3. A