Přeskočit na obsah
Domů » Expozice času

Expozice času

Exkurze do Expozice času ve Šternberku

V úterý 14. 2. 2023 se žáci primy v rámci výuky fyziky vydali za poznáním nejen vzniku a fungování času do Expozice času ve Šternberku.

„Člověk nemá nic vzácnějšího a cennějšího než čas.“ – Ludwig van Beethoven

„Když člověk nemá čas, tak se mu vlastně nechce. Protože čas je pořád.“ – T. G. Masaryk

Těmito citáty se zcela odlišným pohledem na důležitost existence času začala komentovaná prohlídka přízemí muzea. 

Co je to vlastně čas? 

Je všude a nezabírá žádné místo. Můžeme jej měřit, ale nevidíme ho, nemůžeme se ho dotknout ani se ho zbavit nebo ho zastavit. Můžeme jej strávit, ušetřit, ztratit či promarnit, ale nemůžeme jej zničit nebo dokonce změnit.

Příběh času začíná před téměř 14 miliardami let ve vesmíru velkým třeskem. Na hledání záhad, kterými je čas obestřen, se podíleli filozofové, astronomové, kosmologové, matematikové, fyzici umělci i řemeslníci.

Výklad průvodkyně začal velkým třeskem a pokračoval vznikem a formováním hvězd, mlhovin a galaxií. 

Pohled na naši sluneční soustavu byl díky nádherným prostorovým modelům Měsíce, Země a Slunce velmi zajímavý. Díky přehledným nástěnným plakátům nebylo obtížné udělat si představu o rozdílnosti kalendářů a měření času v různých kulturách různých dob. Dále následovala expozice zabývající se vývojem nejstarších hodin a popisem principů měření času.

Po velmi zajímavém výkladu žáci obdrželi pracovní listy a druhou část exkurze již absolvovali v prvním patře sami. Zde mohli obdivovat různé druhy hodin od nejstarších mechanických, elektrických a elektronických až po zvláštní hodiny – s neobvyklým tvarem, zvláštním způsobem pohonu apod. Dále se mohli seznámit se souvislostí času a hudby, umění, medicíny, módy a společnosti. Po projití druhého patra si mohli žáci zakoupit upomínkové předměty, nasvačit se a pak už hurá na autobus a domů.

Doufám, že si během návštěvy muzea každý žák našel něco, co jej zaujalo.

Mgr. Olga Grenarová, učitelka