Přeskočit na obsah
Domů » Exkurze OSRAM Bruntál

Exkurze OSRAM Bruntál

Ve středu 3. května se žáci tříd 2.A a Sexty A vydali na exkurzi do místní průmyslové zóny. Exkurze byla součástí nadcházejícího regionálního týdne, který se bude konat koncem května. Ještě před začátkem žáci obdrželi pracovní listy, které se týkaly nejen firmy OSRAM jako takové, ale i Bruntálu a všeobecných informací o něm.

Příjemnou krátkou procházkou se žáci dostali až do průmyslové zóny, kde jejich exkurze začala výkladem jednoho z představitelů bruntálské pobočky firmy OSRAM. V prezentaci se například krátce dozvěděli o historii firmy a jejího působení v České republice. V současnosti se firma zabývá výrobou osvětlovací techniky, avšak do budoucna se bude chtít zaměřit více na možnosti světelných technologií, jako třeba výrobu a vývoj chytrých senzorů do aut, mobilních telefonů apod. Této vizi napomohla i firma ams, která skoupila velký podíl firmy OSRAM. Po tomto výkladu se žáci podívali i do výrobních hal.

Nejprve navštívili výrobu drátů, kde se podívali na to, jak se z dodávaných drátů vyrábí dráty o průměru pouhých pár mikrometrů. Některé byly dokonce tenčí jak lidský vlas. V další části pak navštívili výrobu spirál, kde z těchto velmi tenkých drátů stroje velkou rychlostí namotávají spirály, které jsou hlavní součástí žárovek. Dále žáci nahlédli třeba do sklárny, ve které zaměstnanci vyrábí speciální baňky, nebo mohli vidět tzv. „moving head“, které OSRAM vyvíjí společně dalšími firmami.

Exkurze žákům jistě poskytla náhled do průmyslu v Bruntále a dozvěděli se i spoustu zajímavých informací z výroby žárovek a zářivek. Doufáme, že v podobném duchu proběhne i již zmiňovaný regionální týden.

Michal Jindra, žák 2.A