Přeskočit na obsah
Domů » Exkurze OSRAM Bruntál a návštěva zámku

Exkurze OSRAM Bruntál a návštěva zámku

V pátek 12. dubna se žáci tříd 2.A a Sexty A vydali na exkurzi do místní průmyslové zóny. Exkurze byla součástí nadcházejícího regionálního týdne, který se bude konat v měsíci června. Ještě před začátkem exkurze žáci obdrželi pracovní listy, které se týkaly nejen firmy OSRAM jako takové, ale i města Bruntálu a všeobecných informací o něm.

Příjemnou krátkou procházkou se žáci dostali až do průmyslové zóny, kde jejich exkurze začala výkladem jednoho z jednatelů bruntálské pobočky firmy OSRAM pana Tomáše Františe. V prezentaci se například krátce dozvěděli o historii firmy a jejího působení v České republice. V současnosti se firma zabývá výrobou osvětlovací techniky, avšak do budoucna se bude chtít zaměřit více na možnosti světelných technologií, jako třeba výrobu a vývoj chytrých senzorů do aut, mobilních telefonů apod. Této vizi napomohla i změna majitele. Rakouská firma AMS odkoupila velký podíl firmy OSRAM. Po výkladu se žáci podívali i do jednotlivých výrobních hal.

Nejprve navštívili výrobu drátů, kde se podívali na to, jak se z dodávaných drátů vyrábí dráty o průměru pouhých pár mikrometrů. Některé byly dokonce tenčí než lidský vlas. V další části pak navštívili výrobu spirál, kde z těchto velmi tenkých drátů stroje velkou rychlostí namotávají spirály, které jsou hlavní součástí klasických žárovek. Dále žáci nahlédli třeba do sklárny, ve které zaměstnanci vyrábí speciální baňky, nebo mohli vidět tzv. „moving head“, které OSRAM vyvíjí společně dalšími firmami.

Po ukončení exkurze následovala návštěva zámeckého parku s krátkou, ale velmi zajímavou přednáškou pana Hornišera o historii města Bruntálu.

Exkurze v Osramu i historický výklad žákům jistě poskytly náhled do současnosti a bohaté historie Bruntálu. Všichni se těší na vlastní regionální týden, který tradičně proběhne na Zlatohorsku.

Mgr. Martina Klimešová