Přeskočit na obsah
Domů » Exkurze do Prahy 2023

Exkurze do Prahy 2023

Jako je již na našem gymnáziu zvykem, tak se maturitní ročníky v týdnu od 18. do 22. září 2023 vydaly do našeho krásného hlavního města – stověžaté Prahy. Přípravy na tuto událost již začaly na konci předmaturitního ročníku, kdy jsme společně s našimi třídními učiteli vymýšleli program.

Naše cesta začala na vlakovém nádraží v Bruntále, kde jsme se v brzkých ranních hodinách setkali a vyrazili do Olomouce. Tam jsme přestoupili na vlak, který nás dopravil až do Prahy. Poté jsme se tramvají dopravili k našemu hotelu Theatrino, kde jsme se ubytovali. Následně jsme se přesunuli k Masarykovu nádraží, kde jsme měli rozchod, abychom naplnili své hladové žaludky po dlouhé cestě. Kolem 13 hodiny jsme už byli u Staroměstské radnice, kterou jsme si prohlédli a potom jsme se klidných tempem dostali ke Karlovu mostu. Toto však nebyl konec našeho prvního dne, o půl osmé jsme již byli v divadle Ypsilon na představení Rusalka nejen podle Dvořáka. Dále jsme se přesunuli do našeho hotelu a dopřáli si zasloužený odpočinek.

Druhý den jsme se nasnídali do sytosti a už jsme spěchali na přístaviště, kde na nás čekala vyhlídková plavba po Vltavě, kterou jsme si velmi užili. Jakmile loď zakotvila, vydali jsme se na Vyšehrad, kde jsme si prohlédli Baziliku sv. Petra a Pavla a zdejší hřbitov, na němž jsou pochovány důležité osobnosti českého národa. Slyšeli jsme zvonohru a podívali jsme se na místo, odkud skočil bájný Šemík se svým pánem Horymírem. Nato se každý vydal svou cestou na oběd. Dalším bodem programu byl workshop a divadelní představení v Divadle v Dlouhé s názvem Lucerna. A tímto byl program druhého dne u konce.

Ve středu nás čekal velmi nabitý program. Absolvovali jsme prohlídku pivovaru Staropramen s následnou ochutnávkou výborného piva. Poté jsme se přesunuli na poloostrov Kampa k vile Jana Wericha, kde jsme měli komentovanou prohlídku jak o vile samotné, tak i o panu Werichovi a jeho příteli Jiřím Voskovci. Poté jsme se přesunuli na Petřín, na který jsme vyjeli lanovou dráhou. Jen někteří z nás se odhodlali vyšplhat na Petřínskou věž a naskytl se jim vskutku krásný pohled na Prahu. Jelikož jsme již byli na Petříně, tak jsme se podívali i do zrcadlové síně. Dále jsme si mohli jít každý svou cestou na ubytování.

Ve čtvrtek po snídani jsme se vydali na Pražský hrad, než jsme ale k němu dorazili, podívali jsme se na Loretu, Černínský palác a Jelení příkop. Viděli jsme výměnu hradní stráže, šli jsme do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Starého královského paláce, baziliky sv. Jiří a do Zlaté uličky. Následně jsme šli do areálu Valdštejnské zahrady, kterou jsme si prohlédli, a přesunuli se do Národního muzea.

Poslední den jsme navštívili Památník heydrichiády a chrám sv. Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali účastníci atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po absolvování prohlídky jsme se vydali na nádraží a jeli domů. Exkurze se všem žákům velmi líbila a všichni jsme si z ní odnesli spoustu zajímavých zážitků.

Tomáš Malý