Po dvou distančních letech, kdy jsme mohli pouze on-line vysílat pokusy, jsme v pátek 11. 11. 2022 s radostí přivítali u nás na gymnáziu širokou veřejnost na našem již tradičním Dnu vědy. Letos, ostatně jako každý rok, se mohli všichni zájemci bez rozdílu věku a pohlaví dozvědět spoustu zajímavostí z biologie, ekologie, fyziky, chemie, robotiky, 3D tisku i virtuální reality. Den vědy byl také spojen se dnem otevřených dveří, a to především pro zájemce z řad žáků pátých a devátých tříd základních škol. A co bylo u nás ve škole k vidění?
Začneme v přízemí, kde sídlila firma Macco, která se zabývá výrobou chemických sloučenin a která si pro nás připravila zábavné chemické kvízy, tvorbu žížal, umělé krvácení nebo ukázky slonoviny a jeleního rohu. O kousek vedle na děti a hravé dospělé čekala místnost s fyzikálními hračkami, které si děti mohly samy vyrobit. A pro uchazeče o studium se na stejném patře nacházela i místnost, kde mohli získat odpovědi ohledně studia na naší škole.
Zato v prvním patře se již děly věci. Přijely se za námi podívat Laborky.cz až ze Slaného a přichystaly si pro nás fascinující pokusy s kapalným dusíkem. V učebně fyziky se tisklo o sto šest, avšak ne na papír, ale do prostoru pomocí 3D tiskáren, kterými ve škole disponujeme. Vyzkoušet jste si taktéž mohli kreslit pomocí 3D pera. V laboratoři fyziky se návštěvníci formou otázek a odpovědí sami přesvědčili o tom, zda si ještě pamatují základy fyziky.
Na druhé straně prvního patra naši žáci ukazovali, co všechno dokážou roboti, a v zatemněné učebně o kousek vedle to jen hořelo – ohnivý plamen sjížděl po nakloněné rovině či tobogánu, ohnivé tornádo se točilo ve válci, jiskry z baterií zapalovaly ocelovou vatu, plamínek hořel na svíčce, na vodě i v obrovské lahvi. V učebně hravé fyziky jste se mohli podívat na to, jak se dá žárovka rozsvítit pomocí indukčního vařiče, jak může zmizet kádinka, co je to Newtonova houpačka nebo magnetické dělo.
Ve druhém patře si VR kroužek pro nás připravil rovnou dvě hry ve virtuální realitě, a to virtuální bowling a virtuální paintball. A že jste si někdy chtěli zahrát slovní fotbal s počítačem? I to bylo u nás na gymnáziu možné! Vedle toho jste se taky mohli podívat na hologramy nebo si vyzkoušet pohled na svět přes 3D brýle. V učebně výtvarné výchovy na děti čekala výroba duhových kytiček za pomocí chemické metody chromatografie. Představit svou práci přišel taky ekotým gymbru, který návštěvníky učil, jak správně třídit odpad.
V dílně malého chemika se nacházeli naši již oblíbení alginátoví hadi, nafukování rukavic pomocí jedlé sody a octa anebo nově i pokusy s UV světlem. V učebně biologie jste mohli poznávat přírodniny hmatem, kreslit fantastické květiny nebo si pohladit užovku červenou. V biologické laboratoři byla pro návštěvníky připravena výstava mechů a různé preparáty pod mikroskopem, které byly součástí kvízu. V učebně chemie jste mohli vidět měření pH látek z domácnosti, odbarvení kečupu a kofoly, výrobu domácího hasicího přístroje, termokolory měnící svou barvu. Poslední místnost, laboratoř chemie, byla také plná krásných pokusů – amoniaková fontána, faraonovi hadi, peklo ve zkumavce a barevné plameny.
Michal Jindra, žák 2.A