V týdnu od 7. do 12. dubna jsme se pod záštitou cestovní kanceláře a za doprovodu paní učitelky Schwarz a paní učitelky Maderové vydali na poznávací zájezd do Švýcarska.
Naše dlouhá cesta autobusem započala v neděli 7. dubna v osm hodin večer. Vzhledem k tomu, že Bruntál se od naší první destinace nachází asi 850 km daleko, čekalo nás, s menšími pauzami, náročných 12 hodin v sedle.
Hned v osm hodin ráno následujícího dne jsme zahájili náš program ve městě Friedrichshafen, které leží na pobřeží Bodamského jezera, německy nazývaného Bodensee. Prošli jsme se po promenádě, ze které jsme mohli sledovat ranní výhledy na jezero. Zaujala nás také kašna Zeppelinbrunnen, která znázorňuje dítě stojící na planetě Zemi držící v rukou vzducholoď – město je totiž úzce spojeno se vzducholoďmi Zeppelin, nachází se zde také jejich muzeum.
Naše cesty dále pokračovaly do města Bregenz, ze kterého vyráží vysokokapacitní lanovka na nedaleký vrchol Pfänder. V nadmořské výšce přibližně tisíc metrů nad mořem jsme sledovali krásnou přírodu a prošli se také místním „parkem divoké přírody“, kde se nachází výběhy pro jeleny, muflony, divoká prasata a další zvěř.
Ve velkém téměř třicetistupňovém horku jsme si prošli i centrum samotného města Bregenz a nedaleké promenády kolem jezera. Poté jsme již naši cestu směřovali do Junges Hotelu Hard, kde jsme byli po celý zájezd ubytováni.
Další den byl ve znamení poznání největšího švýcarského města, Curychu. Strávili jsme zde dvě hodiny, během kterých jsme si mohli město sami projít a objevit jeho historické krásy. Po opuštění Curychu jsme se přemístili do interaktivního muzea Technorama, které ve svých hned několika patrech umožňuje návštěvníkům zábavnou cestou poznávat různé oblasti fyziky a dalších věd. Plní vědomostí jsme tak ukončili de facto „druhý“ den našeho pobytu.
Ve středu jsme se vydali vstříc dalšímu vrcholu v pořadí, a to hoře Pilatus, která se tyčí celých 2 128 metrů nad mořem. Vyjeli jsme na něj dvěma lanovkami, a už při přestupu na druhou z nich jsme si začali všímat přibývající oblačnosti. V našem cíli tak nakonec nebylo bohužel vidět ani na krok, a museli jsme se tak smířit s tímto velmi chladivým zážitkem – teplota venku totiž dosahovala až minus 4 °C. Po zdolání tohoto vrcholu jsme vyrazili naproti městu Luzern, jehož dominantou je Kapličkový most, Kapellbrücke, po kterém jsme se měli možnost projít a spatřit jeho nádhernou výzdobu.
Náš poslední den jsme strávili částečně ve městě Konstanz, které česky známe jako Kostnici. Prošli jsme se po Hussenstraße (Husově ulici), spatřili Husův dům, kostnickou katedrálu, ale i pamětní kámen označující přibližné místo upálení mistra Jana Husa. Dále jsme se přesunuli k Rýnským vodopádům, které jsme mohli zblízka sledovat díky plošinám, jež jsou zde vybudovány.
Zajímavým zpestřením zájezdu pak byla návštěva švýcarské čokoládovny Maestrani. Uvnitř interaktivní výstavy nás čekalo spoustu zajímavých informací, ochutnávek a na závěr i podniková prodejna. Už se pomalu blížil závěr našeho putování; den jsme zakončili v ostrovním městečku Lindau, pokochali se místní architekturou a vyrazili zpět do Česka.
Michal Jindra, žák 3.A