Přeskočit na obsah
Domů » Baterkiáda 2021 přinesla žně

Baterkiáda 2021 přinesla žně

S novým školním rokem se opět rozběhla soutěž tříd nižšího gymnázia Baterkiáda 2021, tentokrát nově v režii školního Ekotýmu. Jeho členové na úvod sběrové akce předali ve všech třídách informace o smysluplnosti recyklace použitých baterií, o pravidlech soutěže a v neposlední řadě o typech baterií, které lze ve škole odevzdat do sběrných nádob.

Do boje o diplom pro vítěznou třídu a o sladkou odměnu se zapojily opět všechny oslovené třídy našich mladších gymnazistů. Během podzimu se jim podařilo shromáždit úctyhodné množství 271 kg baterií. Zvítězila kvarta s 119 kg, na druhém místě se umístila tercie s 112 kg, třetí místo obsadila sekunda s 26 kg.

A jak je to s problematikou tohoto nebezpečného odpadu v celostátním měřítku? Údaje máme prozatím za rok 2020. Sběr a recyklaci baterií v České republice zajišťují dvě společnosti. Na celkovém množství 2 156 tun vybraných baterií se v roce 2020 z 82 % podílela nezisková společnost ECOBAT, která recykluje baterie právě z naší školy. Zbývajících 18 % je podíl společnosti REMA Battery. Česká republika i v roce 2020 splnila přísné normy EU, které členským zemím ukládají vytřídit minimálně 45 % baterií. Vloni v Česku účinnost sběru baterií dosáhla 48 %. Přesto je stále co zlepšovat.

Všem, kteří se zapojili, děkujeme. Soutěží ale sběr nekončí, označené nádoby najdete v přízemí a 2. patře školy, kde je můžete odkládat po celý rok.

Autor textu: Mgr. Miroslav Lojkásek
Autor fotografií: Mgr. Antonín Zgažar

Baterkiáda 2022 – předání diplomu
Diplom Baterkiády